כתבות היסטוריה
נעלי Off The Wall מהראשונות

תמונה מתוך http://www.sneakerfreaker.com/

תמונה מתוך http://www.sneakerfreaker.com/ סטיב קלברו עם נעלי סקייט גבוההות

נעליים בעיצוב אישי
Vans
התחלה של אחת מחברת נעלי הסקייט הראשונות
נכתב על ידי אור איתן (20/08/07)

נעלי וואנס
וואנס היא חברת נעלי סקייט מהגדולות בעולם כרגע ,ומחזור המחירות שלה הוא בסביבות 360 מיליון $ בשנה והייתה בין הראשונות שייצרו נעליים במיוחד למטרת נסיעה על סקייטבורד.
החברה מוכרת בעיקר בגלל זה שהיא המציאה את כל הנושא של נעליים בעיצוב אישי, היה ניתן להביא מהבית בד מכל סוג צורה וצבע והם היו מכינים את הנעליים במקום. היום הסיפור הזה הוא קצת שונה

החברה נוסדה בשנות ה60 על ידי פול ואן דורן ההולנדי במטרה למכור נעליים ישירות לצרכן ללא מתווכים, כשהרעיון הוא ליצור נעליים  מותאמות אישית  לכל בן אדם ,
תחת הרעיון שאתה מביא מהבית את הבד שאתה רוצה (כדי להתאים לשמלה, מכנסיים או כל דבר אחר שבא לך) וישתמשו בו לייצור הנעליים.
השם הראשוני של החברה היה van doren shoes וקוצר מהר מאוד ל van's.

בשנת 1966 נמכרו נעלי הוואנס הראשונות, כשואן דורן פתח את החנות נעליים שלו בצמוד למפעל הגומי של המשפחה.
החנות נפתחה כשיש להם רק מספיק נעליים מוכנות מראש כדי לשים בחלון ראווה של החנות ואת כל שאר המדפים הם מילאו בקופסאות וארגזים ריקים כדי לתת למקום יותר תחושה של חנות נעליים.
באותו בוקר הגיעו לחנות 12 לקוחות וכל אחד בחר דגם וצבע, רק שלא היו להם נעליים שהם יכלו לתת לאף אחד, אז הם ביקשו מאותם לקוחות לחזור אחר צהריים ומיהרו למפעל לייצר את ה 12 הזוגות.
רק כשהלקוחות באו לקנות את הנעליים לא היה כסף כדי להחזיר עודף כי הם פשוט לא חשבו על זה, אז הם נתנו את כל ה 12 זוגות ללא תשלום וביקשו מהאנשים לחזור יום למחרת לבוא ולשלם עליהם, יום אחרי חזרו כולם ושילמו על הנעליים.

הסוליה בהתחלה הייתה מורכבת ממעויינים רבים שנוצרה כשיצקו את הגומי של הסוליה לתוך תבנית בצורה של וופל, מאוחר יותר נוספו הפסים הרוחביים לסולייה מה שיוצר את צורת המשולשים הקטנים שנראים כמו מגני דוד.
בעיקבות הסוליה השטוחה עם המעויינים, התחזקה הפופולרית של הנעל בקרב מי שנסע על סקייטבורד בתקופה, מפני שהסוליה איפשרה אחיזה הרבה יותר טובה לגריפ של הקרש מנעליים אחרות בתקופה.
 עד שנת 75 היה לוואנס את הנעל דק'(deck) הכחולה הרגילה השלהם שנחשבה לפופלרית אצל הסקייטרים אבל עוד לא נעשה בה שום מחשבה מעבר כדי שהיא באמת תהיה נעל סקייט אמיתית.
סקייטרים מפורסמים מהתקופה כמו סטייסי פרלטה וטוני אלווה רצו משהו  יותר מותאם אישית לנסיעה על סקייט וביקשו לעצב נעליים משלהם. ככה ביחד איתם הם עיצבו נעליים גבוההות עם יותר ריפוד מבפנים ומבחוץ בעיקר באזור של מסביב לעקב ולצדדים במחשבה על זה שכשהסקייטרים נופלים מרמפה או בתוך בריכה שהסקייט שנופל פנימה לא ייכנס להם בעקב של הרגל.
ביחד עם הפיתוח החדש, הוסיפו לנעל את השם-מותג של " vans off the wall" וככה נולדה לה נעל הסקייט הראשונה. הסקייטרים ממש אהבו אותוה, כל הסיפור של הנעל הגבוהה והריפוד הנוסף הזה היה ממש הצלה מבחינתם וזה יצר התלהבות גדולה.
בנוסף לזה , אם ההתפתחות של הנעליים והבקשות לנעליים יותר מתואמות אישית, היו כל מני משחקים בבדים ובצבעים שונים עד שלבסוף עלה הפיתוח של להוסיף עור לנעליים מקדימה ומאחורה בחלקים שמשתפשפים הכי הרבה על הגריפ של הקרש מה שהאריך בצורה משמעותית את החיים של הנעל .

סביר להניח שהנעל שמזוהה ביותר עם החברה היא הנעל עם העיצוב ריבועים שחור לבן. ואן דורן מספר על זה שהוא היה רואה את הילדים קורעים את הכיסוי של הנעל ומציירים משבצות שחורות לבנות על הגומי הפנימי של הנעל שהיה בצבע לבן.
הדבר הראשון שהם עשו היה להכין נעליים שעל החלק הפנימי שלהם היו הריבועים ולבסוף הם ייצרו נעליים עם ריבועים מבחוץ כבר על הבד.
באותו הזמן ייצר המפעל ומכר נעליים רק למדינת קליפורניה והם לא כלכך רצו להתרחב מעבר אבל בשנות ה70 המאוחרות מנהלת יחסי הציבור שלחה כמה זוגות נעליים כאלו עם משבצות להפקה של הסרט fast times in ridgemont high. בכיכוכו של שון פן.
הם כלכך אהבו את הנעליים שהם הופיעו גם בפוסטר של הסרט ובנוסף יש קטע בסרט ששון פן מכה את עצמו בראש עם הנעליים , מה שעשה נפלאות לחברה בגלל שאחרי הסרט אנשים בכל ארה"ב רצו את הנעליים שלהם והם מחרו מיליונים מהזוגות נעליים עם המשבצות ועכשיו כבר לא הייתה להם ברירה אלא לייצר בכמויות מעבר לקליפורניה .

ממש בסוף שנות ה70 החלה החברה לעשות תחרויות עיצוב, משתתפים היו מגיעים עם דברים שהם היו רוצים לשים על הצד של הנעל ופעם בחודש היה זוכה שהם היו לוקחים אותו למפעל ומייצרים לו נעל עם העיצוב שלו ולוקחים אותו אם המשפחה ל דיסני לנד.
ככה הם התחילו לראות כל מני עיצובים משונים כמו חד קרן, קשת בענן ופרחים. כשהם הגיעו ל200 עיצובים עם תותים עליהם שנשלחו לתחרות הם כבר החלו לייצר נעליים עם תותים בצורה מסרחית וככה הם הגיעו להרבה עיצובים מגניבים ושונים.
לא הייתה לחברה משהו כמו נייק, נעלי ספורט למקצוענים עם ריפודים וכל הטכנולוגיה, היה להם סך הכל נעל שנוצרת במחבש עם סוליה פשוטה ועשויה מבד וגומי, ומה שהם עשו כדי למכור את זה היה להשתמש בצבעים ועיצובים מיוחדים.


בין שנות ה80 לשנות ה90 היו לחברה המון בעיות כולל חובות של מעל 15 מיליון $ מה שנגרם בעיקר מהשקעה של החברה באנפי ספורט אחרים שדרשו נעל יותר איכתות מהעיצוב הבסיסי של הvans הייתה תחלופה בהנהלה והחברה חזרה לעבוד כמו שצריך והחזירה את כל החובות שלה והכל היה בסדר עד תחלת שנות ה90 שואן דורן החליט למכור את החברה לשתי יזמים שקונים חברות מטפחים אותם ואז מוציאים אותם לבורסה.
והחברה חזרה להשקיע שוב פעם בנעליים מחוץ לארה"ב ועסקה בייצור של נעלי סנו בורד, וגם את הנעליים הרגילות שלהם הם התחילו להזמין מחוץ לארה"ב.

בשנות ה90 החלה vans להכנס לכל הנושא של ה וורפד טור , שזה סבב הופעות של פאנק ופאנק רוק בהתחלה רק בארה"ב ואם השנים גם הגיע לאוסטרליה ואירופה.
ב2000 הייתה חזרה לכל הדברים רטרו, וואנס חזרו סוףסוף לייצר את מה שהם מכירים ואוהבים מלפני שנים זה עזר לדחוף את החברה חזרה קדימה
היום החברה עוד מתעסקת בעיקר בייצור של הדגמים הראשונים שלהם ומשתדלת לחזור חזרה לימי ההצלחה שלה עם דגמים מקוריים והתקרבות כמה שיותר לציבור הקונים ומחפשת עוד דרכים להרחיב את מגוון העיצובים של הנעליים שלהם.
בזכות האינטרנט כל אחד יכול להכנס לאתר של וואנס ולהזמין נעל לפי הצבעים והצורות שהוא בוחר הוא יכול לשנות את הנעל ולהזמין אחת בעיצוב אישי:
או שלחילופין אפשר לקנות נעליים לבנות ולצייר עליהם מה שרוצים.


קישורים:
האתר הרשמי של החברה www.vans.com
חנות הנעליים של וואנס באינטרנט (שם אפשר לעצב נעליים לפי מבחר דגמים צבעים והדפסים ולבקש שישלחו לך את מה 
שיצבת) http://shop.vans.com/
היסטוריה מקוצרת של החברה  http://www.vans40.com/
התמונות של ואן דורן וסטיב קבלרו נלקו מתוך המגזין sneaker freaker: 
http://www.sneakerfreaker.com/feature/history-of-vans/2/מרכז מאיה
FUCK YOU ASSHOLE


 תגובות  

1.

אז מה זה Vans בעצם? הפירוש שלה בעברית היא השמד. למי שיש וואנס יכול בהחלט להפוך את הנעל ולראות שיש מגני דוד בסוליה של הנעל, מה שעוד יותר מצמרר שאנחנו היהודים הולכים עם אותן נעליים ללא בושה! ועוד משלמים על נעל סביבות ה-400 ש"ח, ובשביל מה? כדי להפיץ לאותם גרמנים את הסחורה.

כתב:
בתאריך:2007-12-13
איימייל:

2. נקודה למחשבה למי ששוחה עם הזרם

אז מה זה Vans בעצם? הפירוש שלה בעברית היא השמד. למי שיש וואנס יכול בהחלט להפוך את הנעל ולראות שיש מגני דוד בסוליה של הנעל, מה שעוד יותר מצמרר שאנחנו היהודים הולכים עם אותן נעליים ללא בושה! ועוד משלמים על נעל סביבות ה-400 ש"ח, ובשביל מה? כדי להפיץ לאותם גרמנים את הסחורה.

כתב:שרון
בתאריך:2007-12-13
איימייל:

3. אחלה כתבהכתב:מתן
בתאריך:2008-03-20
איימייל:

4. תודה רבה

לכותב היקר!! תודה רבה רבה שכתבת את המאמר הזה. אני הייתי צריכה לעשות עבודה על "אופנה" במסגרת לימודי אנגלית ולא כ"כ הסתדרתי עם המאמרים באנגלית ואז פתאום מצאתי את המאמר האדיר הזה ופשוט תירגמתי אותו וזה פשוט עזר לי,בקיצור. אז שוב תודה רבה.שיהיה לך כל טוב

כתב:ילדה אחת
בתאריך:2008-05-01
איימייל:

5.

תעשו לי טובה חרא אתר סקייטרים לא היו רואים את כל זה אנחנו מחפשים וידיואים לא כתבות

כתב:
בתאריך:2008-06-26
איימייל:

6. vansכתב:אביה
בתאריך:2009-02-02
איימייל:aviyapp0@walla.com

7. Vans

לידיעת נועלי ה-Vans יש צלב ולא רק זה המילה Vans היא-השמד תבדקו במקשים.

כתב:אביה
בתאריך:2009-02-02
איימייל:aviyapp0@walla.com

8. אני אוהב את ואנס

אני אוהב את ואנססססססססססס

כתב:איתי
בתאריך:2009-09-25
איימייל:

9. ואנס זה לא רע

אבהסוליה של וואנס הינה פטנט רשום בכל העולם - זוהי סוליית וואפל - אשר בנויה כמו רשת ונותנת אחיזת רגל מושלמת בפעלולים על הסקייט כדי שהם לא יחליקו, בנוסף גם חברות אחרות יש "מגני דויד", לדוגמא בדגם liga של puma ו puma חברה ממש לא אנטישמיות! הבעיה כיום שאנחנו, היהודים, התרגלנו ששונאים אותנו ואנחנו מתגוננים מכל דבר שאנחנו חושבים שהוא אנטישמי, תבררו לפני שאתם מחליטים דברים כאלו! מי הקים את החברה? החברה הוקמה בידי האיש פול ואן-דורן ב1966 באמריקה, קליפורניה, והיא חברת סקיטרים מאוד מאוד מפורסמת בכל העולם! אז למה שם החברה הוא ואנס? על שם מקים החברה פול ואן דורן,ה וא רצה שלחברה היה את שמו, וברבים. מסקנה: ואן-ואנס van-vans. אז למה כאשר רושמים vans במקלדת באנגלית זה נותן לנו "השמד" בעברית? צירוף מקרים, לידיעתכם ואנס הוקמה לפני שהמחשב העברי הביתי הראשון הוקם, ואנס כמו שציינתי הוקמה בשנת 1966 והמחשב העברי הביתי הראשון הוקם ב1982 באוגוסט! אז אין מצב שואנס לקחו את שמם מה "השמד" במקלדת כי הם הוקמו לפני! כמובן שלפני המחשב הביתי הראשון המוצאו עוד מחשבים רבים אך אלו היו מחשבים ללא מקלדת והם היו בגודל של חדר שלם והם הומצאו למטרות צבאיות או למפעלים להכנה מהירה של מוצרים. מה עם מכונות הכתיבה? מכונת הכתיבה באמת נוצרה לפני הקמת החברה היא נוצרה בשנת 1874 אבל בדקתי ובשנה הזאת הוציאו את המכונות רק בשפה האנגלית,רוסית גרמנית,יידיש והונגרית. לא ברור לי עדין מתי היא נוצרה בשפה העיברית אבל זה (אני משערת) בסביבות התקופה שאליעזר בן יהודה החייה את השפה כי לפניו היו אנשים מדברים יידיש וקצת עברית. יתכן ולבסוף התברר שמכונת הכתיבה העברית יצאה לפני שהחברה הוקמה. אבל גם אם כן אני ממש בטוחה שזה לא מרמז על משהו. יש משהו שואנס קשור לישראל? כן, כיום יש אפילו חברה Vans "סניף ישראל" שהיא מין הסתם, ישראלית והיא בשיתוף עם החברה שבקליפורניה! יש בה מוקד שירות לכל הטענות על הנעל ופיצויים במידת הצורך, והיא משווקת לארץ את מוצריה לאחר בדיקה עקיפה של הנעל. אגב כך זה פועל בכל מקום בעולם. מי הבעלים של החברה כיום? הבעלים של החברה הוא שיינפלד - שדווקא גאה ביהדותו. לסיכום: Vans ממש לא חברה אנטישמית, ואנשים חסרי מידע על החברה וכלל המציאו זאתיה את טועה

כתב:איתי
בתאריך:2009-09-25
איימייל:

10. מטאליסטית אבל יהודיה בנשמה!

אתם לא מבינים שזה נאציזם?!?! שהם אנטישמים?!?!?! בטח "במקרה" יש את הקטע במקלדת של המילים ואנס והשמד בעברית, נכון?!?! כמו שבמקרה אני נולדתי, ובמקרה נברא העולם......אולי הנעליים יפות אבל אישית בתור יהודיה, לא הייתי דורכת על מגן הדוד שלי!

כתב:איימי
בתאריך:2009-12-16
איימייל:eevanescence_omega@walla.com

11. וואנס זה לא אנטישמי כנסו !

גמאני חשבתי בהתחלה שוואנס זה אנטישמי אבל לכל מי שחושב זה כן: 1. הסויליה של הוואנס היא סוליית וואפל והנ על עצמה מותאמת לכאלה שרוכבים על סקטבורד אז זה כדי שיהיהלהם יותר נוח וקל לנסוע. 2. בטח אמרו לכם שוואנס זה השמד [ אם כותבים את זה בעברית במקלדת ] אז זה באמת צריוף מיקרים ! החברה וואנסהוקמה הרבה לפני המקלדת העברית הראשונה ! ! ! אני מקווה שהבנתם שוואנס זה לא באמת אנטישמי D:

כתב:
בתאריך:2010-03-15
איימייל:

12. תעשו הגהה למאמר הזה

ישנן טעויות כתיב מביכות.

כתב:אחד
בתאריך:2010-04-07
איימייל:

13. לכל קישקוש יש פירוש!

לכל סימן של "אנטישמיות" שטוענים שיש לחברה המעולה הזאת (VANSׂ) יש הסבר אמיתי והגיוני(:

כתב:
בתאריך:2010-06-26
איימייל:

 
כתבות
הישראלים
מוזיקה
ארועים
גלרייה
סרטי גולשים
טריק טיפ
פארקים וספוטים
חנויות
מוצרים
קישורים
הורדות